Publikavimo data: 2017-03-02

1 foto„Muzika – tai kalbėjimas iš širdies į širdį. O nuoširdi kalba ir nuoširdus bendravimas – tai, ko visada visiems taip trūksta…“ Šie XV respublikinio Leono Povilaičio šiuolaikinės lietuviškos muzikos festivalio-konkurso programėlėje jaunam muzikui skirti jau dešimtmetį amžinybėje esančio Leono Povilaičio žodžiai puikiai perteikė 2017 m. balandžio 7-8 d. vykusio Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos, Lietuvos kompozitorių sąjungos, LMTA Pedagogikos katedros ir LMTA Karjeros ir kompetencijų centro organizuoto renginio metu temą: nuoširdžiai pasidalinkime savo patirtimi ir pasiektais laimėjimais. Šias mintis patvirtino ir renginio sumanytojos bei organizatorės, „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos direktorės Aušros Šikšnelienės išsakytos mintys, jog projektu siekta ne tik sustiprinti „Ąžuoliuko“ ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos socialinę partnerystę, bet taip pat ir praktiškai prisidėti prie šiuolaikinės muzikos pedagogikos inovacijų ir lietuviško repertuaro sklaidos. Minėtus siekius atspindėjo ir du renginio žanrai – metodinis bei atlikėjiškasis.

Pirmąją dieną – muzikos ir meno mokyklų mokytojų kvalifikacinį seminarą „Šiuolaikiniai lietuvių kompozitoriai ir pedagogai – jaunojo muziko ugdymui“ atidarė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rektorius prof. Zbignevas Ibelgauptas, Pedagogikos katedros vedėja prof. dr. Ramunė Kryžauskienė ir Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos direktorė Aušra Šikšnelienė. Seminare savo mintimis bei patirtimi dalijosi žymūs muzikai: profesorius Vytautas Miškinis pristatė rinkinį „Padainuosim pasakėlę“, kompozitorė Giedrė Pauliukevičiūtė-Dabulskienė pasidalino mintimis apie pedagoginės patirties atspindžius muzikoje vaikams; kompozitorė Nijolė Sinkevičiūtė pristatė pjesių rinkinius fortepijonui „Intervalų siuita“ ir „Dvylika lietuviškų“.

Antroje seminaro dalyje LMTA Pedagogikos katedros docentės dr. Lolita Navickienė ir dr. Giedrė Gabnytė pasidalino nauja jaunojo pianisto interpretacinių gebėjimų ugdymo galimybe, panaudojant Emocinio imitavimo metodą. Pranešimo metu buvo ne tik pristatyta sėkmingam ugdymui keliami reikalavimai, muzikinio poreikio formavimo galimybės, pats Emocinio imitavimo metodas, didelį dėmesį teikiantis mokinio išraiškingumo, artistiškumo bei kūrybingumo ugdymui, bet ir keturi lietuvių autorių – R. Šerkšnytės, V. Bagdono, V. V. Barkausko ir V. Bartulio kūriniai, trumpam virtę menamų herojų išgyvenimais, charakteristikomis, įtaigiai ir meniškai interpretuotomis doc. dr. Giedrės Gabnytės.

Smagu pažymėti, kad savo pedagoginėmis įžvalgomis filosofinių ugdymo koncepcijų kontekste pasidalino ir LMTA Bendrosios muzikos didaktikos programos I kurso magistrantės – Evelina Bacevičiūtė, Danguolė Lingytė, Karolina Šukauskaitė ir Ramunė Šerepkaitė.

Antroji projekto diena – XV respublikinis Leono Povilaičio šiuolaikinės lietuviškos muzikos festivalis-konkursas, skirtas lietuviškai muzikai puoselėti. Smagiai nuteikė pati renginio pradžia – LMTA doktorantas Mantautas Katinas paskambino kelis Leono Povilaičio kūrinius ir savo kūrybos pjesę.

Iš visos Lietuvos – Zarasų, Kauno, Klaipėdos, Vievio, Ignalinos, Panevėžio, Vilniaus ir kt. miestų bei miestelių į šį renginį sugužėjo daugybė muzikos mokyklų mokinių. Pianistai-solistai rungėsi trijose amžiaus kategorijose, ansambliai – ansamblių kategorijoje. Pagrindinis konkurso-festivalio reikalavimas – atlikti du skirtingo charakterio lietuvių autorių kūrinius. Labiausiai pasižymėję atlikėjai apdovanoti laureato diplomais ir specialiu kompozitorės Kristinos Vasiliauskaitės prizu.

Smagu pažymėti, jog tarp laureatų – ir LMTA muzikos mokyklos-studijos mokiniai: Kajus Lukšys (3 kl., mokytoja Ana Tretjekova, dėst. doc. dr. G. Gabnytės klasė) bei fortepijoninis duetas Lėja Galkauskaitė ir Barbora Šileikaitė (3 kl., mokytojos Agnė Zavistanavičiūtė ir Ieva Marija Žukauskaitė, dėst. doc. dr. G. Gabnytės klasė).

Pasak LMTA Pedagogikos katedros profesorės dr. Ramunės Kryžauskienės, „renginys atspindėjo kelių institucijų glaudų bendradarbiavimą, nuoširdų rūpestį metodinės patirties ir lietuviškosios muzikos sklaida“. Tad realiais darbais buvo palydėti kompozitoriaus Leono Povilaičio kadais jaunam pianistui pasakyti žodžiai: „Jei pradėjai mokytis skambinti pianinu – tu jau tapai Mažuoju Muziku. O muzikos menas – tai menas, kalbantis į mus garsais. Šią kalbą be vertėjo ir žodynų supranta viso pasaulio žmonės.“

 

Doc. dr. Lolita Navickienė
LMTA Pedagogikos katedra

Parašykite mums