×

Turite klausimų?

    ×

    Šriftas:

    Fonas:

    Iliustracijos

    Džiazo pianistas Artūras Anusauskas: „Neįsivaizdavau, kad galiu būti kuo nors kitu“

    Publikavimo data: 2021-06-08
    Peržiūrų skaičius: 1062

    LMTA Džiazo katedros vedėjas, pianistas Artūras Anusauskas paklaustas, kaip save pristatytų, atvirai prisipažįsta: „daugelis draugų į mane kreipiasi ne vardu, bet profesoriau“. Tarptautinių apdovanojimų pelnęs vienas ryškiausių Lietuvos džiazo pianistų solistų šiandien džiaugiasi ne vienam iššūkiu tapusiu karantinu, kuris leido daugiau laiko pabūti su šeima.

    Jau daugiau nei metus gyvename kitaip. Ar nelemtoji pandemija į Jūsų kasdienybę atnešė kokių teigiamų pokyčių?

    Tikrai taip. Esu jaunas tėtis, sūnui vieneri metai, todėl atsirado daugiau laiko, kurį galiu praleisti kartu su šeima. Taip pat galėjau daugiau laiko skirti kvalifikacijos kėlimui: konferencijos, mokymai, specialios literatūros studijos, kūryba.

    Neretai vaikus mokytis muzikos paskatina tėvai. Kas paskatino Jus rinktis tokį kelią?

    Būtent taip! Mano šeimoje visi muzikavo, tad net neįsivaizdavau, kad galiu būti kuo nors kitu. Įdomus faktas – antroje klasėje buvau atrinktas į baletą. Smalsu, koks būčiau buvęs šokėjas?

    Kaip būtų galima apibūdinti džiazo pianisto meistriškumą? Jis susijęs su populiarumu, talentu ar atlikėjo patirtimi?

    Pirmiausia tai yra bendras profesionalus muzikinis išprusimas, o džiazas – specializacija. Turėjau puikų akademinį išsilavinimą, esu labai dėkingas M. K. Čiurlionio menų gimnazijos bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojams, tačiau norėjosi groti savo muziką. Tad džiazas pilnai patenkino mano norus. Manau, kad talentas padeda bet kurioje profesijoje, bet būtinas nuolatinis sistemingas kūrybinis darbas, o su patirtimi daug dalykų darai greičiau ir kokybiškiau. Populiarumas, mano nuomone, nedaro įtakos meistriškumui, tačiau padidina pajamas.

    Ar scena Jums – avantiūra?

    Gyvenime buvo visko, tačiau dabar galvoju, kad bet kokia avantiūra scenoje – tai klaida. Man scena – šventa vieta, kurioje turi įvykti didžiulė kūrybinė šventė, o atlikėjas privalo prisiimti atsakomybę prieš save ir klausytojus. Žinoma, gali kilti klausimas, o tai kaip su spontanine improvizacija? Atsakymas labai paprastas: kiekvienas džiazo atlikėjas nuolat ruošiasi improvizacijai, todėl į sceną išeina paaukojęs daug laiko saviruošai. Toliau lieka atsiduoti kūrybiniam procesui bei mėgautis kolegų muzikavimu.

    Savo gyvenime turite planą B?

    Galvoju, kad neturiu. Vis tiek viskas būtų susiję su muzika: ar tai kūryba, aranžuotė ar pedagogika.

    Viename interviu esate sakęs, kad savo studentų klausiate, ar jie galėtų gyventi be meno. O Jūs ar įsivaizduojate, kuo būtumėte ir ką veiktumėte pasaulyje be muzikos?

    Neįsivaizduoju, gal būčiau koks vadybininkas?

    Yra dalykų, kuriuos dabar, jau žinodamas ir turėdamas daugiau patirties, darytumėte kitaip?

    Nežinau, negaliu atsakyti. Mūsų gyvenimui įtaką darė laikmetis. Turiu omenyje sovietmetį. Dabar nepriklausoma Lietuva. Taip pat nepaprastai pasikeitė technologijos. Džiaugiuosi, kad vaikystėje neturėjome mobiliųjų telefonų, kompiuterių, todėl galėjau skirti daug laiko fortepijono studijoms.  Šiais laikais labai sunku motyvuoti studentus, kad jie tiek daug laiko praleistų mokymuisi. Visi nori greitų rezultatų. Iš kitos pusės, pasaulis sumažėjo: atsivėrė puikios galimybės tarptautinei veiklai, internetas atvėrė vartus į pasaulio, kultūros ir mokslo pažinimą.

    Kokie prisiminimai likę iš gyvavusio kvinteto „Džiazo nublokšti“? Su šiuo ansambliu aplankėte nemažai pasaulio šalių.

    Tai buvo puikus metas. Kiekvienas šio kviteto atlikėjas tikras menininkas. Taip pat buvo labai įdomus kūrybinis procesas, nes mes grodavome labai daug spontaninės muzikos, kiekvienas koncertas mums buvo kaip šventė. Tuo metu supratau vieną svarbią tiesą – grojant spontaniškai nereikia bandyti pakartoti geriausio buvusio varianto, nes spontaniškumas dingsta.

    Vasara taip pat ir kelionių metas. Ką veikiate ir kaip ilsitės vasarą?  

    Vasaras dažniausiai leidžiu Lietuvos pajūryje, nuolat derindamas darbą su atostogomis. Turėdamas laiko žaidžiu lauko tenisą, krepšinį bei lankau jogos užsiėmimus.

     

    Dėkojame už pokalbį!

    Vyresnioji specialistė Deimantė Kavaliauskaitė

    Karjeros ir kompetencijų centras
    Lietuvos muzikos ir teatro akademija

    Vilniaus g. 6-2/Tilto g. 16, Vilnius
    Mob. tel.  +370 626 47877
    El.p. kkcrenginiai@lmta.lt
    Facebook‘e: LMTA Karjeros ir kompetencijų centras

    Sutinku, kad mano pateikiamus asmens duomenis AKK naudotų tiesioginės rinkodaros tikslais (siunčiant naujienlaiškius, reklamą ir kitus informacinius pranešimus) ir patvirtinu, kad susipažinau su Privatumo politika.