Nuotolinis 3-jų dalių seminaras „Kalendorinių švenčių ir apeigų muzikinis folkloras“
Renginio data: 2023-03-07
Laikas: 15.00-17.15 val.
Vieta: Nuotolinių mokymų platfoma „Zoom“
Registracija baigta
Publikavimo data: 2023-02-02
Peržiūrų skaičius: 686
Kviečiame į unikalų trijų dalių nuotolinį seminarą „Kalendorinių švenčių ir apeigų muzikinis folkloras“.
Kalendorinė kūryba yra viena svarbiausių, pamatinių tradicinės kultūros formų. Joje atsiskleidžia egzistenciniai bendruomenės lūkesčiai, savižina, savimonė, tapatybės aspektai. Kalendoriniame folklore itin gausu simbolių, perteikiančių ir atskleidžiančių lietuvių kultūros savitumą ir originalumą. Gebėjimas skaityti kultūros ženklus, užkoduotus kalendorinėse apeigose bei jų melodijose, duoda slėpinių, gilios išminties, lakios fantazijos ir subtilios jausenos kupino tradicinės kultūros pasaulio raktą, ugdo kūrybiškumą ir meninę raišką. Trijų dalių seminaras „Kalendorinių švenčių ir apeigų muzikinis folkloras“ parengtas atsižvelgiant į naujausių tyrimų rezultatus, aktualią sunkiai pasiekiamą archyvinę metodinę medžiagą, garso ir vaizdo įrašų publikacijas, naujausią literatūrą.
Šio seminaro tikslas yra supažindinti dalyvius su kalendorine kūryba, suteikti žinių, kaip praktiškai pasinaudoti suteikta medžiaga, kelti pedagogo bendrąją kultūrinę ir dalykinę kompetenciją – gebėjimą integruoti etninės kultūros paveldo elementus į mokomojo dalyko (veiklos) turinį. Taip pat lavinti gebėjimą bendrauti, vadovauti mokinių užklasinei veiklai, kolektyvams, rengti šventes, koncertus, vakarones.
Užsiėmimų datos:
- Kovo 7 d. 15.00-17.15 val.
- Kovo 14 d. 16.00-17.30 val.
- Kovo 21 d. 16.00-18.15 val.
Kurso trukmė: 14 akad. val. (kontaktinių val. skaičius – 8 akad. val.)
Trys susitikimai:
- „Kalendorinės šventės, metų ratas“.
Trukmė 3 akad. val. (15.00-17.15 val.)
Supažindinama su kalendorinių švenčių „metų ratu“ intencija. Aptariamas cikliškumas, dėsningas elementų, simbolių, ciklų pasikartojimas, pradžios ir pabaigos etapai.
Detaliau aptariamos Velykų, Jurginių, Sekminių ir Joninių šventės.
- „Sinkretiškas švenčių pobūdis“.
Trukmė 2 akad. val. (16.00-17.30 val.)
Supažindinama su kalendorinių švenčių ir apeigų sintakse ir kt. Atskleidžiamas savitas muzikos vaidmuo kalendorinių apeigų ir švenčių metu.
- „Mitologinė švenčių ir apeigų semantika“.
Trukmė 3 akad. val. (16.00-18.15 val.)
Dalyviai supažindinami su giluminiais švenčių ir apeigų motyvais, lavinamas gebėjimas suprasti, atskleisti ir paaiškinti apeigų gramatiką, simbolių reikšmes. Pateikiama švenčių (Velykų, Jurginių, Sekminių ir Joninių) ir apeigų simbolių, tekstų motyvų, priedainių, muzikinių formulių semantinė analizė ir interpretacija.
REGISTRACIJA iki 2023 m. kovo 6 d.
VIETŲ SKAIČIUS RIBOTAS
Data: | 2023 m. kovo 7, 14, 21 d., (antradieniais) |
Laikas: | 7 d. – 15.00-17.15 val., 14 ir 21 d. – 16.00-18.15 val. |
Vieta: | Nuotolinių mokymų platforma „Zoom“ |
Kaina: | 44 € |
Tikslinė auditorija: | Priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo pedagogai, bendrojo lavinimo mokyklų mokytojai (muzikos, lietuvių kalbos, dailės dalykų), muzikos mokyklų pedagogai, kultūros įstaigų darbuotojai, asmenys, besidomintys lietuvių papročiais. |
Seminaro dalyviams bus išduodami akredituoto LMTA Karjeros ir kompetencijų centro kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimai.
Rimantas Astrauskas – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas, humanitarinių mokslų (muzikologijos) daktaras. 1993 m. apgynė disertaciją „Lietuvių kalendorinių melodijų tipologija ir paralelės kaimyninių tautų folklore. Žiemos saulėgrąžos švenčių laikotarpis“. 1995 m. stažavosi Oksfordo universitete, Danų liaudies muzikos archyve Kopenhagoje ir Bergeno universitete. Drauge su kitais inicijavo ir parengė Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymą, kuris buvo priimtas 1999 m.
Daugiau apie lektorių galite rasti čia.
Norite šių ar kitų mokymų savo mokykloje ar kolektyvui? Susisiekite su mumis.
Vyresnioji specialistė
Deimantė Kavaliauskaitė
El. p. deimante.kavaliauskaite@lmta.lt
Mob. tel. +370 626 47877